Czym jest prawda ?

Prawda jest niewyrażalna. I tym stwierdzeniem powinienem zakończyć ten wpis. Gdybym tak zrobił mógłbyś się czuć zniesmaczony. Po tytule można się spodziewać jakiegoś głębszego wywodu filozoficznego na temat prawdy, a tu tylko jedno zdanie.

Dla mnie to zdanie mówi więcej o prawdzie niż niejeden system filozoficzny. Jak za chwilę zobaczysz, jeśli przyjmiesz moje kryteria postrzegania prawdy nie będziesz w stanie jej wyrazić.

Spójrz na coś, co jest w zasięgu Twojego wzroku. Skup się tylko na tym jednym wybranym przez ciebie elemencie z otaczającej Cię przestrzeni. Widzisz tą rzecz i to i tylko jest teraz twoją Prawdą.
Każda myśl, która pojawi się w Twojej głowie na temat tej rzeczy, nawet jej nazwa, nie będzie prawdą. Będzie to jedynie opis tego co widziałeś. Umysł będzie się starał nazwać rzecz, którą widzi, opisać ją zgodnie z informacjami jakie nabyłeś na przestrzeni lat. Załóżmy, że patrzyłeś na kwiat. Możesz go nazwać tylko wtedy, kiedy wcześniej poznasz jego nazwę. Jeśli nie znasz jego nazwy możesz określić jego kolor, zapach, wysokość, kształt. Możesz określić, czy ci się podoba, czy nie. Ale to nie będzie PRAWDA. To jest twój opis rzeczywistości ubrany w słowa, których nauczyłeś się będąc dzieckiem.

Powiedzmy, że chciałbyś komuś przekazać co widziałeś. Czy to co powiesz będzie prawdą ?

To będzie tylko zlepek dźwięków, których zadaniem jest stworzyć w umyśle Twojego rozmówcy obraz rzeczy, którą opisujesz. Nawet najbardziej precyzyjny opis, który stworzy najbardziej precyzyjny obraz nigdy nie będzie tą rzeczą, którą opisujesz. Umówiliśmy się kiedyś, że konkretny „zlepek dźwięków” będzie oznaczał daną rzecz. Gdybyśmy tego nie zrobili komunikacja nie byłaby możliwa. Lecz jest on tylko dźwiękiem, który sam w sobie jest prawdą, ale „jego zawartość” to tylko pożywka dla naszego umysłu, dzięki której jest on w stanie wyobrazić sobie dana rzecz, czyli stworzyć ILUZJĘ RZECZYWISTOŚCI.

Wniosek jest taki: możesz doświadczyć prawdy, ale nie możesz jej wyrazić. To po prostu jest niemożliwe. Jeśli uznasz, że tak jest i będzie to dla Ciebie rzeczą oczywistą będzie to miało potężne konsekwencje dla twojego życia, dla twojego spokoju. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *